Vnesi dogodek

Za dodajanje dogodkov morate biti registrirani in prijavljeni na spletno stran!

Prijava

Email naslov
Geslo

Registracija

Email naslov
Geslo
Potrdi geslo
Vzdevek

Pozabljeno geslo

Pozabljeno geslo

Novo geslo

Novo geslo (ponovite)

Novice | Gospodarstvo | Južna Primorska

Pred prenosom koncesije za Postojnsko jamo soglasje države?

Postojna, 12. 03. 2010 ob 7:21, Vojko Rotar

Družna je neuradno pristala na podpis aneksa, je po včerajšnji seji vlade dejal okoljski minister Roko Žarnić

Vlada je včeraj sprejela aneks h koncesijski pogodbi za rabo naravnih vrednot za postojnski in predjamski jamski sistem, po katerem bo moral koncesionar - družba Turizem Kras - pred pomembnejšimi spremembami v družbi pridobiti soglasje države, je povedal okoljski minister Roko Žarnić. Družba je neuradno pristala na podpis aneksa.

V skladu z aneksom bo moral koncesionar obvestiti ministrstvo za okolje in prostor o nameravanih spremembah, ki se nanašajo na ustanovitveni akt družbe, statusno preoblikovanje družbe in njegovih članov, pomembnejše spremembe v strukturi članstva v družbi, na vodenje družbe in na njen nadzor. Koncesionar bo moral pred odločanjem o teh spremembah pridobiti soglasje države, je na novinarski konferenci po današnji seji vlade v Ljubljani dejal Žarnić.

Družba Turizem Kras - ki ima od avgusta 2008 20-letno koncesijo za upravljanje tega jamskega sistema, njen lastnik Istrabenz pa jo prodaja - je v neformalnih stikih obljubila podpis aneksa, je povedal minister.

Ne prodaja se koncesija, ampak podjetje, ki ima koncesijo, je poudaril. "Interes vlade je, da se pri prodaji ne bi pojavil kupec, ki bi predstavljal bodoče probleme pri izvajanju koncesije. Naša skrb je, da se bo koncesija ustrezno izvajala, dokler bo veljala," je dodal minister.

Prodaja družbe Turizem Kras, ki jo od sredine februarja prodaja hčerinska družba Istrabenza, Istrabenz Turizem, je zbudila burne odzive.

Postojnski podžupan in poslanec SDS Zvonko Černač se je februarja v poslanskem vprašanju zavzel za to, da se koncesijska uredba spremeni tako, da je v primeru prodaje družbe za njen prenos na novega kupca potrebno soglasje vlade in lokalne skupnosti oz. tako, da koncesija Postojnske jame ni predmet prodaje.

Koalicijske stranke so v tem tednu opozarjale, da je prejšnja vlada je s podaljšanje obdobja koncesije s pet na 20 let vladi onemogočila vpliv na morebiten prevzem koncesionarja. Menili so, da bi lahko družbo Turizem Kras ponudili na borzi, s čimer "bi imel vsak Slovenec možnost kupiti delež te družbe", in podprli pobudo prebivalcev občin Pivka in Postojna, da objekt ostane v odgovornem slovenskem upravljanju.

Že januarja so postojnski podjetniki v strahu, da bo prišlo do netransparentne prodaje tujcem, izrazili interes, da bi družbo sami kupili, saj da želijo z jamo "sami gospodariti, kot smo vedno doslej".

Direktor Turzma Kras Matjaž Berčon je po objavi razpisa za prodajo 100-odsotnega deleža družbe izrazil pričakovanje, da bodo lastniki v prodajno pogodbo vgradili zaveze, da se ohrani celovitost podjetja in dejavnosti.

Medtem ko lokalni konzorcij podjetnikov išče denar za nakup družbe Turizem Kras, pa Društvo 23. april preko peticije zbira podpise za ustanovitev krajinskega parka Postojnska jama. Slednjega naj bi upravljal javni zavod. V društvu zato ocenjujejo, da je Postojnsko jamo možno zavarovati pred kapitalskim mešetarjenjem le z razglasitvijo postojnskega območja za krajinski park ali geopark. Posledično s tem pa bi se jama, s pripadajočimi kraškimi in kulturnimi znamenitostmi, preoblikovala v javni zavod.

Odprodaja družbe Turizem Kras je posledica neodgovornega ravnanja prejšnje vlade, ki je sprejela neustrezne in nepremišljene spremembe uredbe o koncesiji za rabo naravnih vrednot za postojnski in predjamski jamski sistem, so na novinarski konferenci pred dnevi opozorile poslanske skupine SD, LDS, Zares in Desus.

Margareta Srebotnjak Borsellino, podžupanja občine Postojna, je včeraj v javnem pismu pozvala vse Postojnčane k enotnosti, "potrebno je podpirati tako naše gospodarstvenike in domače ljudi in vse pobude, ki vodijo k temu cilju," je zapisala glede Postojnske jame in odprodaje družbe Turizem Kras.

 

(vr, sta)

Vaš vzdevek
Komentar

Obiskovalce strani spodbujamo k razpravi, vendar jih hkrati obveščamo, da so komentarji moderirani. Neprimerni, žaljivi in taki, ki vsebujejo sovražni govor bodo odstranjeni.

Izpostavljamo

Anketa

Menite, da bo z novo Janševo vlado prišlo tudi do veliko kadrovskih zamenjav na vodilnih položajih?

Vreme

1°C
pretežno oblačno
veter: 2 m/s
Petek
-4°C / -2°C
Sobota
-6°C / -4°C
Nedelja
-5°C / -1°C

Facebook

ping
Primorska.info, medijske storitve, d.o.o. Dolinska cesta 1h, 6000 Koper | ISSN 1855-3931 | Copyright © 2011. Primorskainfo. Vse pravice pridržane. design&code: dojo.si | 28.si