Vnesi dogodek

Za dodajanje dogodkov morate biti registrirani in prijavljeni na spletno stran!

Prijava

Email naslov
Geslo

Registracija

Email naslov
Geslo
Potrdi geslo
Vzdevek

Pozabljeno geslo

Pozabljeno geslo

Novo geslo

Novo geslo (ponovite)

Novice | Univerza | Južna Primorska

Na Famnitu izšla nova monografija Andraža Terška

Koper, 05. 03. 2010 ob 8:00, Dorian Markežič

S prepletanjem znanstvenega, strokovnega in populistično poenostavljenega jezika o ustavni demokraciji, vladavini prava ter pravni zaščiti človekovih pravic in svoboščin

Založba Fakultete za matematiko, naravoslovje in informacijske tehnologije Univerze na Primorskem v Kopru (UP FAMNIT) je izdala novo monografijo dr. Andraža Terška, ustavnega pravnika in vodje Centra za povezano znanost in razvoj na UP Primorskem inštitutu za naravoslovne in tehnične vede v Kopru, z naslovom Ustavna vladavina in demokracija prava, Ustavnopravni eseji.

Kot sporočajo iz UP FAMNIT, s svojo tretjo knjigo želi Teršek ponuditi ne le pravnikom, študentom prava in drugim družboslovcem, temveč tudi intelektualcem in drugi zainteresirani javnosti sodobno monografijo. V njej se s prepletanjem znanstvenega, strokovnega in esejistično poenostavljenega jezika ukvarja z ustavno demokracijo, vladavino prava ter izbranimi vprašanji pravne zaščite človekovih pravic in svoboščin.

Avtor teoretične koncepte pojasnjuje s pomočjo konkretnih in aktualnih (ustavno)pravnih vprašanj. Posebno kritiko namenja golemu pravniškemu formalizmu in črkobralstvu. Pojasnjuje, kako razumeti določbe ustave o temeljnih načelih in človekovih pravicah in kako jih neposredno uporabiti v pravni praksi.  Posebno pozornost avtor namenja vlogi in pomenu ustavnega sodstva, kot poseben pravoslovni izziv pa gre razumeti avtorjeva kritična in v nekaterih pogledih radikalna razmišljanja o socialni državi, o preseganju klasične ideje liberalizma in o pravno utemeljenih (socialnih) pričakovanjih do države.

Kot povedo v nadaljevanju, v poglavju o neposredni demokraciji Teršek analizira in komentira pomembnejša primera, s katerima se je ukvarjalo Ustavno sodišče RS: primera »izbrisani« in »džamija«. Opozarja na pasti neposredne demokracije, na uporabo, pa tudi zlorabo instituta referenduma za dnevno politikantstvo in prikrajšanje instituta referenduma za njegovo legitimacijsko in demokratično funkcijo. Piše o političnih poskusih, da bi si tudi na ravni lokalne samouprave vsakokratna vladajoča dnevna politika prilastila proces odločanja in ljudem odvzela zadnjo možnost učinkovitega sodelovanja v političnem procesu.

V posebnem poglavju spregovori o svobodi izražanja in o ustavnopravnih pasteh, ki spremljajo morebitno zavzemanje za pogostejšo uporabo kazenskih sankcij na tem področju. V sklepnih poglavjih sledi prerez razmišljanj o človekovih pravicah, demokraciji in pravni državi, ki želi učenje o teh konceptih približati pravno manj poučenim ljudem. Kot še povedo ob predstavitvi Terškovega dela, knjiga je tudi odraz avtorjeve želje, da bi najširšemu krogu bralcev ponudil strnjeno, prepričljivo in drugačno razmišljanje o pravu in skozi pravo.

Na sliki: Andraž Teršek (iz fotografije avtorja Boruta Krajnca)

Vaš vzdevek
Komentar

Obiskovalce strani spodbujamo k razpravi, vendar jih hkrati obveščamo, da so komentarji moderirani. Neprimerni, žaljivi in taki, ki vsebujejo sovražni govor bodo odstranjeni.

Izpostavljamo

Anketa

Menite, da bo z novo Janševo vlado prišlo tudi do veliko kadrovskih zamenjav na vodilnih položajih?

Vreme

2°C
pretežno oblačno
veter: 3 m/s
Petek
-4°C / -2°C
Sobota
-6°C / -4°C
Nedelja
-5°C / -1°C

Facebook

ping
Primorska.info, medijske storitve, d.o.o. Dolinska cesta 1h, 6000 Koper | ISSN 1855-3931 | Copyright © 2011. Primorskainfo. Vse pravice pridržane. design&code: dojo.si | 28.si