Berčon: Kupec bo moral ohraniti celovitost dejavnosti Turizma Kras
Postojna, 18. 02. 2010 ob 14:53, Lori FerkoOsnovno izhodišče Istrabenz Turizma pri prodaji družbe Turizem Kras je, da bodo med prejetimi ponudbami izbirali tiste, ki bodo sledile ohranitvi celovitosti podjetja in dejavnosti, pravi direktor družbe Matjaž Berčon.
Težnja je konsolidirati lastništvo nepremičnin v okolici jame, za kar smo se trudili v družbi, in želimo si lastnika, ki bo nadaljeval ta proces," je na današnji novinarski konferenci v Postojni dejal Berčon.
Berčon se je odzval tudi torkovo poslansko vprašanje Zvoneta Černača (SDS) vladi. Černač se zavzema za to, da se koncesijska uredba spremeni tako, da je v primeru prodaje družbe, ki je koncesijo pridobila, za njen prenos na novega kupca potrebno soglasje vlade in lokalne skupnosti, oziroma tako, da koncesija Postojnske jame ni predmet prodaje.
Največjo vrednost predstavlja koncesijaČernač dodaja, da lastniki prodajajo družbo, katere največja vrednost je ravno koncesija. "Brez nje družba ni vredna veliko. In to po dobrem letu dni od njene pridobitve," pravi Černač in dodaja, da prodajajo nekaj, kar jim je dala država, in sicer zato, ker so zašli v finančne težave.
Berčon pravi, da se lahko "v pravice, ki jih pridobi pravni ali fizični subjekt, posega, a ima ta subjekt pravico do nadomestil". "Koncesijska pogodba govori le o neizpolnjevanju vsebinskega dela, soglasje pa smo dolžni pridobiti tudi v primeru statusnih sprememb, a so ustrezne službe, tudi s strani države, zagotovile, da sprememba lastništva ne šteje za statusno," je dejal Berčon. Dodal je, da lahko sicer vsaka vlada uredbo spremeni, a se mora zavedati tudi posledic.
Postojnski podjetnik Marjan Batagelj, direktor družbe Batagel&Co., je po novinarski konferenci zagotovil, da bodo lokalni podjetniki in prebivalstvo, o katerih se za zdaj govori kot o konzorciju, do 15. marca oddali nezavezujočo ponudbo za nakup Turizma Kras. Po mnenju Batagelja konzorcij ni primerna oblika, zato iščejo novo.
Čisti dobiček več kot pol milijona evrov
Berčon je danes predstavil tudi nerevidirane podatke o poslovanju Turizma Kras v lanskem letu. Družba je imela 10,4 milijona evrov prihodka, kar je 10 odstotkov manj kot v prejšnjih dveh letih. Čisti dobiček je lani znašal nekaj manj kot 579.000 evrov. Dobiček iz poslovanja pred amortizacijo se je z nekaj več kot dveh milijonov evrov v prejšnjih dveh letih lani znižal na 1,4 milijona evrov.
"Najbolj negativno je na upad dobička vplivala povečana koncesijska dajatev v višini dodatnih 600.000 evrov," je pojasnil Berčon in dodal, da je Turizem Kras lani plačal 1,5 milijona evrov koncesijske dajatve državi ter občinama Pivka in Postojna.
Postojnsko jamo je lani obiskalo 498.880 obiskovalcev. Največ, 20,2 odstotka, je bilo Italijanov, po dolgih letih pa so na drugem mestu domači obiskovalci. Jamo si je ogledalo 78.062 Slovencev, kar je 15,6 odstotka vseh obiskovalcev.
Več kot v prejšnjih letih je bilo individualnih gostov. Upad obiska skupin pripisujejo predvsem manjšim aktivnostim turističnih agencij in njihovemu slabšemu poslovanju. "Trend naraščanja individualnih obiskovalcev potrjuje našo poslovno strategijo. Tak rezultat so dale naše akcije, zlasti tiste izven glavne sezone," je dejal Berčon. Predjamski grad je obiskalo 103.326 ljudi, dve tretjini je bilo individualnih gostov, Slovenci pa so po številčnosti tako kot že nekaj let na drugem mestu.
Napovedi za naprej niso spodbudne
Poslovni načrt družbe za letos ne predvideva bistveno bolj ambicioznih številk od lanskih. "Napovedi iz turističnih sejmov in našega zaledja, Istre, Kvarnerja, severne Italije in drugih okoliških turističnih destinacij, niso ravno spodbudne," pravi Berčon.
Družba letos načrtujejo okoli 10,5 milijona poslovnih prihodkov, kar je le malenkost več kot lani, precej več pa predvidevajo čistega dobička, ki naj bi znašal 834.900 evrov. "Izkoristili bomo določene notranje rezerve, poskušali se bomo še bolj racionalno obnašati in poslovati," pravi Berčon.
Za naložbe naj bi letos namenili 425.000 evrov. "Investicijski ciklus je sicer zmanjšan, a dopuščamo povečanja, vezana na splet drugih okoliščin, bodisi z vidika pridobivanja določenih soglasij ali morebiti v obliki sofinanciranja," pravi Berčon.
(STA)
Povezane novice
Ostale sveže novice
Dušan Črnigoj obiskal stavkajoče delavce v Primorju
Izjemni rezultati koprske atletike v Kranju
Kriminalisti preiskujejo Pomorski muzej
Tovorni vlak povozil moškega
Gregor Veselko: »Težko je biti mlad menedžer«
Stanovanjski sklad namerava kupovati stanovanja od bank
Hišna preiskava pri direktorici pomorskega muzeja (dopolnjeno)
V izogib zlorabam uporabniškega imena priporočamo, da komentirate prijavljeni. V kolikor nimate uporabniškega imena še nimate, se registrirajte.



V Postojnski jami ne želijo tujcev






