Vnesi dogodek

Za dodajanje dogodkov morate biti registrirani in prijavljeni na spletno stran!

Prijava

Email naslov
Geslo

Registracija

Email naslov
Geslo
Potrdi geslo
Vzdevek

Pozabljeno geslo

Pozabljeno geslo

Novo geslo

Novo geslo (ponovite)

Novice | Politika | Slovenija

Državnotožilski svet nasprotuje umestitvi tožilstva pod notranje ministrstvo

Kot opozarjajo, je sprememba tudi v nasprotju z 10. členom zakona o državnem tožilstvu, ki določa, da so državna tožilstva kot del pravosodja samostojen državni organ.

Ljubljana, 31. 01. 2012 ob 13:10, STA
(foto: Manuel Kalman)

Državnotožilski svet nasprotuje premiku področja državnega tožilstva iz okvira pravosodnega v okvir notranjega ministrstva. Ta sprememba, predvidena v noveli zakona o vladi, pomeni po njihovem mnenju odmik od sprejetega stališča ustavnega sodišča, da je državno tožilstvo samostojen državni organ, katerega zunanjo neodvisnost je treba varovati.

To, da del delovnega področja ministrstva za pravosodje, ki se nanaša na organizacijo in status državnega tožilstva ter nadzor nad poslovanjem državnega tožilstva, preide v pristojnost ministrstva za notranje zadeve, "je v nasprotju z voljo ustavodajalca, ki je državno tožilstvo v ustavi umestil v del pravosodja v širšem smislu," so zapisali v državnotožilskem svetu.

Predlagatelj zakona po njihovem mnenju za prenos pristojnosti ni ponudil nobenega strokovno prepričljivega razloga. "Argument, da takšno ureditev pozna ena od skandinavskih držav, ni točen in je za javnost zavajajoč. Izboljšanja kvalitete sodelovanja med policijo in tožilstvom pa ni mogoče doseči s poseganjem v ustavni status tožilstva," so pojasnili.

Umestitev državnega tožilstva kot organa pregona storilcev kaznivih dejanj pod isti resor, pod katerega spada tudi policija, po njihovem prepričanju ogroža neodvisnost delovanja oddelka za preiskovanje in pregon oseb s posebnimi pooblastili, ki kot samostojna notranja organizacijska enota deluje pri specializiranem državnem tožilstvu. "Takšna sprememba predstavlja strokovno nedopusten poseg v funkcijo, ki jo ima na podlagi zakona o kazenskem postopku državno tožilstvo tako v odnosu do policije kot do sodišča," še navajajo.

Vaš vzdevek
Komentar

Obiskovalce strani spodbujamo k razpravi, vendar jih hkrati obveščamo, da so komentarji moderirani. Neprimerni, žaljivi in taki, ki vsebujejo sovražni govor bodo odstranjeni.

V izogib zlorabam uporabniškega imena priporočamo, da komentirate prijavljeni. V kolikor nimate uporabniškega imena še nimate, se registrirajte.

Izpostavljamo

Anketa

Komu pripisujete največ možnosti za zmago na volitvah za predsednika Socialnih demokratov?

Vreme

15°C
rahlo oblačno
veter: 1 m/s
Sreda
14°C / 21°C
Četrtek
15°C / 27°C
Petek
17°C / 24°C

Facebook

ping
Primorska.info, medijske storitve, d.o.o. Dolinska cesta 1h, 6000 Koper | ISSN 1855-3931 | Copyright © 2011. Primorskainfo. Vse pravice pridržane. design&code: dojo.si | 28.si